x

Kako naš organizam reaguje na smijeh i suze?!

Glasan smijeh u trajanju od deset do petnaest minuta u toku dana, jednako je djelotvoran kao i 45 minuta terapeutskog opuštanja.

Dok se smijemo, broj otkucaja srca se smanjuje, pritisak opada, tijelo se opušta, a za četvrt časa smjehotresnog rapoloženja, u zavisnosti od intenziteta, organizam potroši od deset do četrdeset kalorija, ustanovili su njemački naučnici.

 

Oni su, takođe, potvrdili da je smijeh zaista ``zarazan``, a otkrili su i način na koji se prenosi. Slušanje smijeha i drugih pozitivnih zvukova, zapravo, stvara nadražaj u predjelu mozga, koji se, inače, aktivira kada se smijemo.

 

Suze su takođe važne za postizanje duševne ravnoteže. Plakanjem u stresnim situacijama organizam se oslobađa napetosti, i opušta se. Na taj način smanjuje se količina negativnih hormona u tijelu i ponovno uspostavlja ravnoteža. Zato se nikako ne treba uzdržavati, ukoliko se pojavi potreba za plakanjem.

 

Djelovanjem hormona, plač i smijeh dovode do olakšanja i odvraćaju pažnju od ljutnje, krivice, stresa i drugih negativnih stanja. Budući da se smanjuje nivo kortizola, epinefrina i dopamina, osoba ulazi u antidepresivno i smireno stanje. Dodajmo na kraju da smijeh jača imunitet i na taj način nekada, možda i bolje od raznih ljekovitih preparata, štiti organizam od bolesti i pomaže mu da se brže oporavi.

 

Izvor: Kolektiv.me/ekskluziva.ba

KOMENTARI
0

Morate biti registrovani i prijavljeni kako biste komentarisali sadržaj.