x

UPOZORENJE: Zašto nikad ne bi trebali sjediti prekriženih nogu!

Sjedenje prekriženih nogu jedna je od najčešćih poza, koju mnogi od nas zauzimaju automatski. Iako izgleda elegantno i sek*i te je se često povezuje sa ženstvenošću, tek rijetki među nama znaju da ta poza može ostaviti ozbiljne posljedice na naše zdravlje i tijela.

Iako žene koje sjede prekriženih nogu mnogima izgledaju atraktivno, postoji nekoliko stvari koje se mogu dogoditi vašem tijelu ako prečesto tako sjedite.

 

Zadržavanje iste poze satima može dovesti do hroničnog stanja nazvanog paraliza peronealnih živaca. Upravo će ova poza najvjerovatnije dovesti do tog stanja, tvrdi Brightside. Nekoliko istraživanja iz 2010. godine pokazalo je da ako duže vrijeme sjedite prekriženih nogu, vaš će krvni pritisak porasti. Čak i ako inače nemate problema s krvnim tlakom, izbjegavanje sjedenja u ovoj poziciji pomoći će vam u sprječavanju problema s cirkulacijom.

 

Kad prebacite jedno koljeno iznad drugoga, krv iz nogu krene prema prsima, zbog čega kroz srce prođe veća količina krvi što povećava krvni pritisak. Moguće je i da se krvni pritisak diže zbog izometričke vježbe mišića nogu (kad se vaši zglobovi ne miču, a mišići ne mijenjaju duljinu). Zbog toga križanje nogu kod zglobova nema isti efekt kao križanje koljena.

 

Ovaj položaj može dovesti i do zdjelične neravnoteže. Dugotrajno križanje nogu može uzrokovati skraćivanje mišića s unutrašnje strane bedra i produživanje onog s vanjske strane, zbog čega se vaši zglobovi mogu izmjestiti.

 

Navika sjedenja prekriženih nogu povećava i rizik razvoja proširenih vena. Iako na to najviše utječu geni, i često križanje nogu može dovesti do upala pritisnutih vena. U žilama postoje sitni ventili koji sprječavaju da krv teče u pogrešnom smjeru, a kad su noge prekrižene pritisak na vene se povećava i otežava protok krvi, zbog čega se žile sužavaju i slabe. To može dovesti do naticanja vena i izlijeva krvi u okolno tkivo.

 

Osim toga, sjedenje s prekriženim nogama duže od tri sata može dovesti do pogrbljenog držanja, bolova u donjem dijelu leđa i vratu te bolovima u kukovima.

(avaz.ba)

KOMENTARI
0

Morate biti registrovani i prijavljeni kako biste komentarisali sadržaj.