Veliki preokret Kineskinja, Srbija u završnici do pobjede!

Na Svjetskom prvenstvu košarkašica, odigrane su četiri utakmice nokaut faze nakon kojih su kompletirani parovi četvrtfinala. Malo iznenađenje predstavlja ubjedljiv poraz Češke u susretu sa Kanadom 71:91.

Već nakon prve četvrtine Kanađanke su vodile devet razlike, a na poluvremenu je bilo 44:32. U nastavku Čehinje nisu imale nikakve šanse. Četiri košarkašice u pobjedničkom timu su ubacile 12 ili više poena. Gaucher je bila najbolja sa 17 poena i 7 skokova, 15 je postigla Fields, 13 Katherine Plouffe, poen manje je dodala Nurse.

Kanađanke su posljednji put bile na postolju 1986. godine kada su osvojile treće mjesto na SP u Sovjetskom Savezu. Što se tiče Češke selekcije, Viteckova je utakmicu zaključila sa 17 poena, Elhotova sa 13 poena, po 12 su postigle Kulichova i Stejskalova. Omjer u skoku je bio ubjedljivo na strani Kanađanki 41-23.

Kineskinje u posljednjih deset minuta susreta sa Bjelorusijom napravile nevjerovatan preokret. Bjelorusija je nakon poena Leuchanke vodila 62:49 devet minuta prije kraja utakmice. U tih preostalih devet minuta su ubacile svega pet poena. Shao je pogodila tricu za preokret dvije minute prije kraja za vodstvo Kine 68:64. Na kraju je završilo 72:67. Posljednju dionicu Bjeloruskinje su dobile 18 razlike. Shao je s 23 poena bila ubjedljivo najbolja kod selekcije Kine tako da Bjeloruskinja nije pomoglo niti 20 poena Likhtarovich, odnosno 16 Leuchanko.

Francuskinje su odradile veliki dio posla u trećoj četvrtini, na kraju su Brazilke ostale na -13. Sandrine Gruda je sa 20 poena vodila Francusku.

Duel Srbije i Kube je odlučen u posljednjih 60 sekundi. Milica Dabović je poentirala za 83:79, zatim je dodala jedno bacanje, baš kao i Butulija za 85:79. Između toga je Romero promašila tricu. Najefikasnija je bila Ana Dabović sa 21 poenom, Milica je postigla 14, Jelena Milovanović 17. Kod smo imali Cepedu sa 18 poena, Amargo sa 17 i Gelis sa 16 poena.