x

Cimet dodajte svemu što pijete i jedete, salo će se samo topiti!

Enzim bromelain iz ananasa pospješuje probavu, a hormona stresa razgrađuje mišiće i stvara plodno tlo za pohranjivanje masnoća na trbuhu, objašnjava dr. Oz

Od svih masnih naslaga one na trbuhu su najtvrdoglavije, a s godinama, i unatoč zdravoj prehrani i istom intenzitetu aktivnosti, postaju sve tvrdokornije, piše 24sata.

 

Tome pogoduju povišene razine kortizola, hormona stresa koji razgrađuje mišiće i stvara plodno tlo za pohranjivanje masnoća na trbuhu koje su mnogo više od estetskog problema jer usporavaju metabolizam te povećavaju rizik od bolesti srca i nekih vrsta raka.

 

– Krivac broj jedan zbog kojega je bitku protiv masnoća nataloženih na trbuhu vrlo teško dobiti su hormoni. S menopauzom se naime, smanjuje razina estrogena; a to utječe na pohranjivanje masnoće, zbog čega su žene i sklonije stvaranju, po zdravlje opasnog, visceralnog masnog tkiva koje oblaže organe te je povezano s dijabetesom tipa 2 i bolestima srca – kaže dr. Mehmet Oz.

 

Novo istraživanje je pokazalo da masnoće na trbuhu smanjuju i mineralnu gustoću kostiju te povećavaju rizik od gubitka koštane mase, govori slavni liječnik. Hormonska neravnoteža tijekom menopauze nerijetko uzrokuje i stalan osjećaj gladi.

 

Poremećaji spavanja, uobičajeni u perimenopauzi i menopauzi, povezani su sa smanjenjem razine leptina, hormona koji suzbija apetit te s povećanjem razine grelina koji stimulira apetit, pojašnjava Oz.

 

Kako biste se riješili masnih naslaga s trbuha morate dobiti tešku bitku protiv podivljalih hormona, estrogena i kortizola. Da biste ih ukrotili morate promijeniti stil života, u prvom redu način prehrane, jer upravo prehrana može sabotirati mukotrpne vježbe za ravan trbuh.

 

Na popisu namirnica koje su saveznici masnih naslaga na trbuhu su pakirane namirnice, djelomično hidrogenirana ulja i obogaćena brašna. Izbjegavajte sve namirnice koje sadrže transmasti, poput margarina, pakiranih kolačića, krekera i tjestenine, jer takva hrana podebljava sloj masnoća na trbuhu te čak može i redistribuirati masti iz drugih dijelova tijela na trbuhu.

 

Krivac što se i unatoč vježbama i dijetama, salo s trbuha ne da otjerati često je i visceralno masno tkivo. Za razliku od mekoga, potkožnog masnog tkiva koje možete vidjeti i osjetiti kada vrhom prsta pritisnete trbuh, visceralno masno tkivo je specifična vrsta opasnih masnih naslaga na trbuhu koje su smještene duboko ispod površine kože.

 

– Visceralno masno tkivo je poput tvornice koja aktivno izbacuje hormone te uzrokuje upale koje otežavaju borbu s masnim naslagama – slikovito objašnjava slavni liječnik.

 

Tzv. junk namirnice, bezvrijedni ugljikohidrati koji sadrže šećer i rafinirano brašno, gorivo su koje pospješuje stvaranje tih opasnih masnoća na trbuhu. Da biste dobili rat protiv tih duboko ukorijenjenih naslaga iz prehrane izbacite štetne ugljikohidrate, a svakom obroku dodajte 1/2 žličice cimeta, klinčića ili origana jer djeluju kao stabilizatori šećera u krvi.

 

Cimet i klinčić ujutro dodajte kavi ili zobenoj kaši, a tijekom dana začinima pospite salatu, sendvič i glavno jelo – to će pospješiti izgaranje masnoća na trbuhu.

 

– Osnova prehrane za lijep trbuh su cjelovite žitarice i vlakna. Studije su potvrdile da cjelovite žitarice učinkovito smanjuju masne naslage na trbuhu, dok vlakna pospješuju metabolizam. Stoga na dan jedite tri obroka od 300-400 kalorija koja sadrže cjelovite žitarice te dva lagana međuobroka koja obiluju vlaknima – kaže dr. Oz.

 

Čišćenje maslačkom

Prepuna kalija, bundeva djeluje kao blagi diuretik te pospješuje eliminaciju viška vode. Diuretičko djelovanje ima i nježni čaj od maslačka. Jušnu žlicu korijena kuhajte u 400 ml vode oko 15 minuta. Ostavite da miruje 15 minuta, procijedite i pijte pola sata prije jela u malim gutljajima.

 

Stop nadutosti uz ananas 

Uz nekoliko bezbolnih korekcija u prehrani možete smanjiti i osjećaj nadutosti, kaže Oz. Savjetuje da u prehranu ubacite sjemenke anisa te svakodnevno pijete limunadu s ananasom. Birajte namirnice koje smanjuju nadutost, poput bundeve, jogurta i ananasa.

 

Izvor: Cafe.ba

KOMENTARI
0

Morate biti registrovani i prijavljeni kako biste komentarisali sadržaj.