x

Gotovo polovina beba ima plosnatu glavu! Evo šta učiniti!

Stavljanje beba u položaj spavanja na leđima smanjio je učestalost sindroma iznenadne dojenačke smrti, no posljedica toga je da gotovo polovina djece ima plosnatu glavu, pokazala je kanadska studija.

Čak 47 posto od 440 dvomjesečnih beba koje su sudjelovale u istraživanju imaju ono što liječnici nazivaju pozicijskom plagiocefalijom, gdje jedna strana glave ima plosnata mjesta. Razvija se kada beba provodi puno vremena u istom pložaju na ravnoj podlozi. 

Plodnatost glave nije medicinski, nego estetski problem, ističu stručnjaci, i roditelji bi trebali nastaviti stavljati djecu da spavaju na leđima. 

'Vrlo je važno da bebe spavaju na leđima kako bi se spriječio sindom iznenadne dojenačke smrti (SIDS)', kaže autorica studije Aliyah Mawji, docentica sa Škole bolničke službe na Sveučilištu Mount Royal u Calgaryju. 

Ali roditelji mogu nešto učiniti da spriječe pojavu plosnate glave - tako da djetetu osiguraju provođenje vremena na trbuhu kada je budno i pod nečijim nadzorom. 

Mlada djeca osjetljiva su na plosnatost glavice jer im kosti lubanje još nisu spojene, kako bi glava mogla proći kroz porođajni kanal te kako bi lubanja mogla pratiti brzi rast mozga. 

Posljednjih 20 godina liječnici savjetuju da djeca spavaju na leđima, u sklopu kampanje Sigurno spavanje, kao mjera opreza zbog sindroma iznenadne dojenačke smrti. Po svemu sudeći, kampanja je uspjela jer se u SAD-u prepolovila učestalost SIDS-a. 

Dr. Roya Samuels, pedijatrica s Cohen Children's Medical Centera iz New Yorka, također se slaže da je u pitanju tek estetski problem zbog kojega ne treba prestati djecu stavljati na leđa. 

Dodaje da se plosnatost glave može spriječiti tako da dijete stavite na leđa s glavom okrenutom na desno, primjerice ponedjeljkom, srijedom i petkom, a ostale dane s glavicom okrenutom na lijevo (tom položaju požete pripomoći stavljanjem trokutića za spavanje). 

Ako dijete ima plosnato mjesto s jedne strane glave, Samuels savjetuje da mobile i druge igrače koje će djetetu privući pažnju stavite na suprotnu stranu krevetića. Kada je dijete budno, ograničite vrijeme koje provodi glavom položenom na ravnoj površini. 

Roditelji trebaju stavljati djecu na trbuh kada su budna i pod nadzorom. Vrijeme na trbuhu pomaže jačanju vrata, ruku i ramena. 

 

Izvor: magazin.net.hr/ekskluziva.ba

KOMENTARI
0

Morate biti registrovani i prijavljeni kako biste komentarisali sadržaj.