x

Proglašeni pobjednici takmičenja Sony World Photography Awards 2016!

Svjetska organizacija za fotografiju objavila je imena autora najupečatljivijih fotografija na najvećem međunarodnom takmičenju iz ove oblasti, Sony World Photography Awards 2016. Deveto izdanje konkursa obilježio je najveći broj prijava do sada – naime, u konkurenciji za najbolje takmičilo se čak 230.103 fotografija iz 186 zemalja širom svijeta.

Najprestižniju titulu takmičenja L’Iris d’Or Fotograf godine počasni žiri dodijelio je Asgaru Kamsehu (Asghar Khamseh), fotoreporteru iz Irana, za seriju portreta Vatra mržnje (Fire of Hatred) koja predstavlja žrtve napada kiselinom. Ove moćne fotografije ispituju taj nasilni zločin ne samo iz ugla fizičke i psihičke patnje, već uzimajući u obzir i društvenu stigmu i krivicu koja se svaljuje na žrtve, najčešće žene i djecu. Kamsehu je uručena nagrada u vrijednosti od 25.000 američkih dolara na svečanoj ceremoniji u Londonu kojoj su prisustvovali lideri iz industrije fotografije. 

 

„Snaga Kamsehovih fotografija je u tome što omogućavaju gledaocima da se suoče sa intimnim prizorima, koje je izazov posmatrati izbliza, sa empatijom i poštovanjem koji pretvaraju gledaoca u svjedoka, a ne običnog posmatrača. Svi članovi žirija zadivljeni su ovim radom i načinom na koji otkriva ovu tragičnu pojavu“, izjavila je Dominik Grin, čelnica žirija za dokumentarnu fotografiju.

 

Na ceremoniji u Londonu nagrađeni su i pobjednici i finalisti u svih 14 profesionalnih kategorija, kao i dobitnici titule Fotograf godine u kategorijama za mlade autore i za studente fotografije. Takođe, Svjetska organizacija za fotografiju proglasila je Kej Nomijamu iz Japana za Fotografa godine u otvorenoj kategoriji, uz uručenje nagrade u iznosu od 5.000 američkih dolara. Zvjezde večeri primile su i najsavremeniju Sony opremu za digitalno snimanje.

 

Pobjednici sedam dokumentarnih i sedam umjetničkih kategorija takmičenja potiču iz 10 zemalja, a po prvi put ove godine, titulu najboljeg u dvije profesionalne kategorije osvojio je isti fotograf. 

 

Pobjednici u kategorijama umjetničke fotografije su:

oArhitektura: Ameli Laburdet (Amélie Labourdette), Francuska

oSpontana fotografija: Kirstin Šmit (Kirstin Schmitt), Njemačka

oKonceptualna fotografija: Žulijan Muv (Julien Mauve), Francuska

oPejzaž: Maruška Lavinj (Maroesjka Lavigne), Belgija

oPortret: Marčelo Bonfanti (Marcello Bonfanti), Italija

oNamještena fotografija: Alberto Alikata (Alberto Alicata), Italija

oMrtva priroda: Frančesko Amorozino (Francesco Amorosino), Italija

 

Pobjednici u kategorijama dokumentarne fotografije su:

oKampanja: Jetmir Idrizi (Jetmir Idrizi), Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

oSavremene teme: Asgar Kamseh (Asghar Khamseh), Iran

oAktuelne teme: Angelos Tzortzinis (Angelos Tzortzinis), Grčka

oSvakodnevni život: Espen Rasmusen (Espen Rasmussen), Norveška

oOkruženje: Kevin Frejer (Kevin Frayer), Kanada

oLjudi: Kevin Frejer (Kevin Frayer), Kanada

oSport: Nikolaj Linares (Nikolai Linares), Danska

 

„Ovaj konkurs kontinuirano predstavlja nevjerovatan rad iz različitih zemalja i što je najvažnije, pruža mogućnost fotografima da budu otkriveni i razviju svoje karijere. Nadam se da će pobjedničke fotografije ove godine inspirisati druge autore i pomoći im da prošire svoje granice kreativnosti, ali i doprinijeti sticanju većeg ugleda fotografije“, izjavio je Skot Grej, generalni direktor Svjetske organizacije za fotografiju.

 

Povodom završnice takmičenja, u galeriji Somerset House biće otvorena izložba nagrađenih autora i finalista koja će trajati od 22. aprila do 8. maja, a isti radovi biće objavljeni i u zvaničnoj publikaciji. Izložba uključuje i poseban dio posvećen fotografskom paru RongRong & inri koji su nagrađeni za izuzetan doprinos fotografiji. 

KOMENTARI
0

Morate biti registrovani i prijavljeni kako biste komentarisali sadržaj.