SVJETSKO PRVENSTVO

Tuka i Mujezinović večeras u kvalifikacijama za plasman u polufinale na 800 m u Budimpešti

Tuka ima svjetsku bronzu iz Pekinga 2015. godine te srebro iz Dohe 2019. godine

FENA

Četvrtog dana 19. svjetskog seniorskog prvenstva za atletičarke i atletičare u Budimpešti (Mađarska), nastupom u večerašnjoj kvalifikacijskoj trci na 800 metara, predstavit će se i preostala dva bh. predstavnika - Amel Tuka i Abedin Mujezinović.

Tuka ima svjetsku bronzu iz Pekinga 2015. godine (vrijeme u finalu 1:46.30) te srebro iz Dohe 2019. godine (1:43.47), što su do sada i jedine dvije medalje sa svjetskih prvenstava za bh. atletiku.

Tuka je, kao i Pezer, koji u subotu nije uspio proći u finale u bacanju kugle, propustio prošlogodišnji nastup na SP-u u američkom Eugenu (Oregon), na kojem je trebao braniti srebro na 800 metara. Njegov je lični rekord fantastičnih 1:42.51, ali je ove sezone najbrže trčao 1:46.89.

U trećoj grupi

On će večeras, od 19.36 sati, u četvrtoj stazi treće grupe sa devet takmičara, trčati za plasman među tri najbolja u svojoj grupi, koji će iz svih sedam kvalifikacijskih grupa izboriti direktan plasman u polufinale, u kojem će mjesta biti i za još tri takmičara po vremenu - ukupno 24.

Tukini konkurenti su Španac Saúl Ordóñez (lični rekord 1:43.65; najbolji rezultat sezone 1:44.67), Amerikanac Isaiah Harris (1:44.42; 1:44.85), Kenijac Alex Ngeno Kipnegetich (1:44.21; 1:44.21), Alžirac Djemal Sedjati (1:43.40; 1:43.40), Portorikanac John Rivera (1:45.29; 1:45.29), Kuvajćanin Ebrahim Alzofairi (1:46.02; 1:46.02), Allan Ngitsi Chriwa iz Malavija (1:45.61; ove sezone nije nastupao) te Irac John Fritzsimons (1:45.66; 1:45.77).

U četvrtoj će stazi, ali pete kvalifikacijske grupe, koja također ima deveta takmičara, od 19.51 trčati drugi bh. predstavnik u kvalifikacijama na 800 metara, Abedin Mujezinović, koji je prije nešto više od mjesec dana istrčao novi lični rekord 1:45.32. Njemu će ovo biti drugi nastup na SP-u, nakon što je prošle godine u američkom Eugenu bio peti u kvalifikacijama te se nije plasirao u polufinale.

Četvora sa ličnim rekordima u ovoj sezoni

Mujezinović će trčati u grupi u kojoj su još četvorica takmičara ove sezone istrčala lične rekorde, a rivali će mu biti Tunižanin Abdessalem Ayouni (1:44.99; 1:45.76), Francuz Benjamin Robert (1:43.48; 1:43.48), Australac Riley Mcgown (1:46.08), Amerikanac Clayton Marphy (1:42.93; 1:44.75), Britanac Ben Pattison (1:44.02; 1:44.02), Gvinejac Faustino Prieto Alfaro (nema podataka o najboljim rezultatima niti rankingu), Kenijac Emmanuel Kipkurui Korir (1:42.05; 1:47.71) te Španjolac Mohamed Attaoui (1:44.67; 1:44.67).

Hrvat Marino Bloudek (1:46.38; 1:46.38) trčat će u četvrtoj grupi, a ukupno će u kvalifikacijama nastupiti 61 srednjeprugaš, a druga i četvrta kvalifikacijska grupa imaju po osam trkača.

U finalnim događajima jučerašnjeg dana Slovenac Kristijan Čeh, koji je branio naslov prvaka u bacanju diska od prošle godine iz američkog Eugena, gdje je pobijedio s novim rekordom svjetskih prvenstava 71.13 metara, sinoć je osvojio srebrenu medalju.

Čeh je ovog puta najbolji hitac imao od 70.02 metra, ali je aktuelni olimpijski pobjednik Šveđanin Daniel Stahl, nakon Dohe 2019. godine, drugi je put u karijeri osvojio zlato na svjetskim prvenstvima. Stahl, koji je u Eugenu bio tek četvrti, sinoć je pobijedio s novim rekordom svjetskih prvenstava- 71.46 metara. Treće mjesto i bronzanu medalju, s 68.85 m, osvojio je 20-godišnji Litvanac Mykolas Alekna, inače aktualni europski prvak.

Treći uzastopni naslov

Amerikanac Grant Holloway, s vremenom 12.96 sekundi, osvojio je zlato na 110 metara s preponama, čime je osvojio treći uzastopni naslov u toj disciplini. Drugi i srebreni bio je aktualni olimpijski pobjednik Jamajčanin Hansle Parchment s 13.07, a treći i bronzini Amerikanac Daniel Roberts s 13.09.

U finalu troskoka pobijedio je Hugues Fabrie Zango iz Burkine Faso, koji je upotpunio kolekciju svjetskih medalja, jer je u Dohi 2019. godine osvojio bronzu, a prošle godine srebo u Eugenu. Zango je u petoj seriji skočio 17.64 metara te pretekao dvojicu Kubanaca, srebrenog Lazara Martineza s 17.41 m i bronzanog Cristiana Napolesa s 17.40 m.

Amerikanka Sha'Carri Richardson nova je svjetska prvakinja na 100 metara. Ona je u finalu u Budimpešti istrčala lični rekord od 10.65 sekundi te pobijedila ispred Jamajčanki Shericku Jackson s 10.72 te Shelly-Ann Fraser-Pryce s 10.77.

Richardson je osvojila prvu medalju na velikim natjecanjima. Fraser-Pryce je branila zlato iz Eugena, ali nije uspjela stići do šestog zlata na 100 m (Berlin 2009., Moskva 2013., Peking 2015., Doha 2019. te Eugen 2022.) te je osvojila prvu bronzu na svjetskim prvenstavima. Večeras su na programu finala u skoku uvis i 3.000 metara stipl za muškarce te disku i na 1.500 metara za žena.