BUDIMPEŠTA

Amerikancima duplo zlato u štafetama na atletskom SP-u

Za SAD su trčali Noa Lajs, Kristijan Kolman, Fred Kerli i Brendon Karns

Američke štafete na 4x100 metara u muškoj i ženskoj konkurenciji osvojile su naslove svjetskih prvaka na SP u atletici u Budimpešti. Amerikanci su u svojoj posljednjoj izmjeni imali Nou Lajsa (Noah Lyles), koji je osvojio pojedinačna zlata na 100 metara i 200 metara, a on je stigao i do svog trećeg zlata u Budimpešti prošavši ciljem u sjajnom vremenu od 37.38 sekundi. Uz Lajsa za SAD su još trčali Kristijan Kolman (Christian Coleman), Fred Kerli (Kerley) i Brendon Karns (Brandon Carnes).

Odličnu utrku u finalu imali su i aktualni olimpijski pobjednici Italijani koji su osvojili srebro sa 37.62, dok su bronzani Jamajčani ciljem prošli u vremenu od 37.76.

U konkurenciji atletičarki prve tri američke trkačice Tamari Dejvis (Davis), Tvaniša Teri (Twanisha Terry) i Gabrijel Tomas (Gabrielle Thomas) osigurale su svjetskoj prvakinji na 100 metara Šakari Ričardson (Sha'Carri Richardson) pet metara prednosti ispred druge Jamajke, a Ričardson je tu prednost uspjela očuvati ispred svjetske prvakinje na 200 metara i srebrne sa 100 metara Šerik Džekson (Shericke Jackson), koja je trčala posljednju izmjenu za Jamajku.

Na kraju su Amerikanke slavile s novim rekordom svjetskih prvenstava od 41.03 sekunde, Jamajka je osvojila srebro sa 41.21, dok je bronzu osvojila Velika Britanija sa 41.97.

Kipjegon junakinja SP-a

U jednu od junakinja prvenstva u Budimpešti izrasla je sjajna kenijska trkačica Fejt Kipjegon (Faith Kipyegon, 29) koja je zlato s 1.500 metara pridodala i zlato na 5.000 metara. Kipjegon je vrlo rano krenula u finiš te tom taktikom slomila ostatak konkurencije i ciljem prošla u vremenu 14:53.88 minuta.

Srebro je osvojila Nizozemka Sifan Hasan (Hassan, 30), olimpijska pobjednica u ovoj disciplini, sa 14:54.11, a bronzu Kenijka Beatriće Čebet (Beatrice Chebet, 23) sa 14:54.33. Za Hasan je ovo druga medalja u Budimpešti, bila je bronzana na 1.500 metara, dok je na 10.000 metara pala 20-ak metara prije cilja dok je bila u vodstvu pa je ostala 11.

Duplantis uvjerljiv

Armand Duplantis (23) opravdao je status apsolutnog favorita u skoku s motkom te odbranio lanjski naslov iz Eugenea. Aktualni svjetski rekorder, olimpijski pobjednik i evropski prvak slavio je s preskočenih 6.10 metara, 10 centimetara više od srebrnog Filipinca Ernesta Džona Obiene (John, 27) koji je postavio novi azijski rekord te se uspeo jednu stubu više na pobjedničkom postolju u odnosu na lani kada je bio brončani.

Bronzu su osvojili Australac Kurtis Maršal (Marschall, 26) i Amerikanac Kris Nilsen (Chris, 25) s preskočenih 5,95 metara. Nakon osiguranja naslova pokušao je Duplantis postaviti i novi svjetski rekord, ali je tri puta rušio letvicu na visini od 6,23m.

Ealej slavila u bacanju kugle, Aropu zlato na 800 metara

Naslov iz Eugenea odbranila je i Amerikanka Čejs Ealej (Chase Ealey, 29) u bacanju kugle, njoj je za to dovoljan bio hitac od 20,43 metara. Srebro je osvojila Kanađanka Sara Miton (Sarah Mitton, 27) sa 20,08 metara, a bronzu aktualna olimpijska pobjednica i bivša dvostruka svjetska prvakinja Kineskinja Gong Lijiao (34) sa 19,69 metara.

U utrci na 800 metara do zlata je stigao Kanađanin Marko Arop (Marco, 24), on je nakon prvih 400 metara bio posljednji, a onda je krenuo u nezadrživi juriš i ciljem prošao u vremenu od 1:44.24 minute. Za Aropa je ovo druga svjetska medalja, lani je u Eugeneu bio bronzani. Srebro i bronzu osvojili su mladići, svjetski juniorski prvak Kenijac Emanuel Vanioni (Emmanuel Wanyonyi, 19) sa 1:44.53 te Britanac Ben Patison (Pattison, 21) sa 1:44.83.

Desetoboj je okončan dvostrukim slavljem Kanađana. Zlato je osvojio Pirs Lepejdž (Pierce LaPage, 27) s 8.909 bodova ispred olimpijskog pobjednika Dejmiana Vornera (Damian Warner, 33) s 8.804, dok je bronzu osvojio Lindon Viktor (Victor, 30) iz Grenade s 8.756 bodova. Lani u Eugeneu Lepejdž je bio srebrni, a ovaj je put iskoristio rano odustajanje branitelja naslova Francuza Kevina Majera (Mayer), dok je Vorneru ovo četvrta svjetska medalja, drugo srebro, a usto ima i dvije bronze, no još nije uspio osvojiti zlato.

Izvor: avaz.ba