Okom statistike: Željezničar - Mladost!

U okviru 20. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine na Grbavici je Željezničar savladao Mladost (1:0). Plavi su tako nastavili pobjednički niz iako nisu bili na očekivanom nivou, a u nastavku teksta detaljnije ćemo se pozabaviti statističkim podacima sa susreta.

Izabranici Slavka Petrovića imali su veći posjed lopte  što je posebno bilo izraženo u prvom poluvremenu (67% - 33%), dok je u drugom poluvremenu Mladost uspjela smanjiti zaostatak u posjedu lopte (52% - 48%).

Plavi su u toku 90 minuta napravili 20 prekršaja, a gosti iz Kaknja jedan manje. Na susretu je bilo ukupno 19 udaraca prema golu s tim da su domaći uputili deset od čega tri u okvir gola i to sve tri u prvom dijelu, a gosti su uputili devet od čega tri u okvir gola.

Tokom 90 minuta na susretu je bilo 170 duela od čega su domaći iz 93 izašli kao pobjednici, a gosti u 77. Od 49 zračnih duela izabranici Slavka Petrovića dobili su 26, a izabranici Husrefa Musemića tri manje.

Fudbaleri Željezničara imali su 19 driblinga od čega devet uspješnih, a gosti 15 sa pet uspješnih. Domaći su imali 510 dodavanja (396 preciznih), a gosti 348 (263 preciznihh). Od 152 dodavanja prema nazad Željezničar je imao 150 prezinih, a od 345 dodavanja prema naprijed 236 ih je bilo preciznih. Sa druge strane gosti su imali 77 preciznih dodavanja prema nazad iz isto toliko pokušaja, dok su od 263 dodavanja prema naprijed izabranici Husrefa Musemića 183 puta bili precizni.

Domaći su imali 109 napada od kojih je deset završilo sa udarcem prema golu. Od 109 napada Željezničara 81 je bio pozicioni, 16 kontranapada i 12 postavljenih. Mladost je imala 98 napada od čega je devet završilo sa udarcem prema golu. Pedeset osam napada Mladosti je bilo pozicionih, 26 kontranapada i 14 postavljenih.

Željezničar je u 90 minuta imao 96 izgubljenih lopti od čega 22 na svojoj polovini terena, a Mladost 88 od čega 11 na svojoj polovini terena.

Najbolji igrač susreta po InStat indeksu (dueli, izgubljene i oduzete lopte, učestvovanje u napadima, prekidi i dodavanja) sa indeksom 208 bio je stoper Željezničara Semir Kerla, dok je najbolji indeks kod gostiju imao također stoper Aladin Isaković (162). Najslabiji sa indeksom 142 kod Željezničara je bio Goran Zakarić, a kod Mladosti sa indeksom 133 Aladin Šišić.

Najviše prekršaja kod Željezničara napravio je Miroslav Stevanović (4), a na njegovom prezimenjaku Siniši napravljeno je najviše prekršaja (5). Najviše lopti kod Željezničara je izgubio Zajko Zeba (20), a kod Mladosti Almir Aganspahić (15). Najviše osvojenih lopti kod Plavih je imao Jadranko Bogičević (13), a kod gostiju Isaković (15).

Izvor: Sportsport.ba/ekskluziva.ba